SON DAKİKA

Gazete İç Ses

Lotus

MURAT KURUM :“BU ŞEHRİ KORUMAK, YENİDEN AYAĞA KALDIRMAK İÇİN BİR KUTLU YOLA ÇIKTIK”

MURAT KURUM :“BU ŞEHRİ KORUMAK, YENİDEN AYAĞA KALDIRMAK İÇİN BİR KUTLU YOLA ÇIKTIK”
Bu haber 17 Mart 2024 - 12:00 'de eklendi.

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Zeytinburnu’nda düzenlenen ‘Yüzyılın Dönüşümü Temel Atma ve Yıkım Töreni’ne katıldı. İstanbul’u korumak ve yeniden ayağa kaldırmak için yola çıktıklarını belirten Kurum, “Derdimiz İstanbul’u afetlere karşı hazır hale getirmek, 16 milyon İstanbullunun hayatını güvence altına almaktır. İstanbul’a eser ve hizmet siyasetiyle güvenli, yeşil ve çevre dostu hayat alanları kazandırıp yeni bir tarih yazmakta kararlıyız.” dedi.

Mevcut CHP’li İBB yönetiminin İstanbul’un dönüşümü için hiçbir şey yapmadığını sözlerine ekleyen Kurum, “İstanbulluları 5 yıl boyunca verdikleri dönüşüm vaatleriyle sadece kandırdılar. Aynı deprem seferberlik planını 3 kere yayınlayarak, İstanbulluların aklıyla alay ettiler, yavrularımızın geleceğine ihanet ettiler.” ifadelerini kullandı.

İstanbulluların bu seçimde kendi geleceklerine oy vereceğini ifade eden Kurum, “Ben inanıyorum ki, 31 Mart’ta İstanbullular; ‘Onlar dün bizim geleceğimizi unuttu, ama ben bugün bu sandıkta onların yaptıklarını unutmayacağım’ diyecektir. ‘Onlar İstanbul’u yavaşlattılar, ama ben durdurmalarına izin vermeyeceğim’ diyecektir. ‘Bir oyum var, o da güvenli yuvalara’ diyecektir. ‘Benim oyum yatırıma, benim oyum projeye, benim oyum esere, benim oyum hizmete’ diyecektir.” şeklinde konuştu.

“Bu şehri korumak, yeniden ayağa kaldırmak için bir kutlu yola çıktık”

 Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Murat Kurum, “Şehr-i İstanbul tarih demektir. İstanbul istiklal, istikbal demektir. İstanbul; Gülhane Parkıyla yeşil, Süleymaniye Camisiyle mimari, Adalarıyla bir mucizedir. Biz işte bu şehri korumak, yeniden ayağa kaldırmak için bir kutlu yola çıktık.” dedi.

“Derdimiz 16 milyon İstanbullunun hayatını güvence altına almak”

İstanbul’u afetlere hazırlamak, İstanbulluların hayatını güvence altına almak için çalışacaklarını belirten Kurum, “Bizim derdimiz belli, dermanımız burada. Derdimiz İstanbul, dermanımız İstanbulludur. Derdimiz İstanbul’u afetlere karşı hazır hale getirmek, 16 milyon İstanbullunun hayatını güvence altına almaktır.

 Bize düşen aziz İstanbul’a, davamızın şehrine, Fatih’in emanetine büyük bir gayretle sahip çıkmaktır. İşte bugün İstanbul’a sahip çıkmak, bu güzel şehri bekleyen afetlere karşı tedbir almak için biriz, beraberiz. Biz, sizleri ve şehrimizi Allah’ın birer emaneti görüyoruz. Ve o emanete sahip çıkmak için İstanbul’umuzu afetlere karşı dirençli hale getirmek için 7/24 çalışıyoruz. İstanbul’a eser ve hizmet siyasetiyle güvenli, yeşil ve çevre dostu hayat alanları kazandırıp yeni bir tarih yazmakta kararlıyız.” şeklinde konuştu.

“Mevcut yönetim yavrularımızın geleceğine ihanet etti”

İstanbul’da 650 bin konutun acilen dönüştürülmesi gerektiğini yineleyen Murat Kurum, mevcut CHP’li İBB yönetiminin İstanbul’un dönüşümü için hiçbir şey yapmadığının altını çizdi. Kurum,“Durumun ciddiyetinin bile farkında değiller. İstanbulluları 5 yıl boyunca verdikleri dönüşüm vaatleriyle sadece kandırdılar. Aynı deprem seferberlik planını 3 kere yayınlayarak, İstanbulluların aklıyla alay ettiler, yavrularımızın geleceğine ihanet ettiler. ‘Her yıl 20 bin, 5 yılda 100 bin konut dönüştüreceğiz’dediler, 5 binini bile yapmadılar. ‘15 bin sosyal konutu süratle bitireceğiz’ dediler, sözlerini tutmadılar. Üstelik milletimizle dalga geçer gibi ‘Hatırlamıyoruz’ dediler. Ama ben şuna inanıyor ve görüyorum ki milletimiz 31 Mart’ta bu iş bilmez yönetime gereken dersi verecektir.” ifadelerini kullandı.‘Gerçek Belediyecilik’ neferlerinin sahaya çıktığını söyleyen Kurum, “Bizler; annelerimizin, yavrularımızın umutlarını asla boşa çıkarmayacağız. İstanbul’u el ele hep birlikte dönüştüreceğiz.” dedi.

“5 bin 126 bağımsız bölümü kentsel dönüşüm kapsamında güvenli yapılara dönüştürüyoruz”          

Bu anlayışla her gün yeni bir açılış, yeni bir temel atma töreni gerçekleştirdiklerini sözlerine ekleyen Murat Kurum, şu şekilde konuştu: “Bugün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın ‘Yüzyılın Dönüşümü’ kapsamında İstanbul’da 7 ilçemizde temel atarken, 7 ilçemizde de yıkımlarımızı yapıyoruz. Tam 5 bin 126 bağımsız bölümü kentsel dönüşüm kapsamında güvenli yapılara dönüştürüyoruz. Zeytinburnu’ndan Esenler’e, Tuzla’dan Üsküdar’a, Bağcılar’dan Avcılar’a ve Fatih’e kadar birçok farklı noktada yeni yuvalarımızın ilk harcını döküyoruz.

 Yine Ataşehir, Beşiktaş, Tuzla, Güngören, Ümraniye ve Kağıthane’de ise depreme dayanıksız binaların yıkımını gerçekleştiriyoruz. Ben İstanbul’umuzu her açıdan rahatlatacak projemizin başlatılmasında emeği geçen başta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Mehmet Özhaseki’ye, Belediyelerimize, TOKİ’mize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah 1 Nisan sabahı 650 bin yeni yuvamızı hızlı bir şekilde başlatacağız.”

 

“İstanbul’un kaynağını, İstanbul’a harcayacağız”

Muhalefetin ‘650 bin konut’ projesine yönelik eleştirilerine tepki gösteren Kurum, “Biz tüm bunları yaparken birileri ‘Murat Kurum, 650 bin konutu nasıl yapacak’ diyor? Defalarca anlatmamıza rağmen anlamayanlara bir kez daha tane tane anlatıyorum. Bu 650 bin konutun 300 binini KİPTAŞ yapacak. 250 binini özel sektörümüzle yapacağız. Geriye kaldı 100 bin. Bunu da yine sosyal konut olarak inşa edeceğiz. Evleri dönüşüme girecek vatandaşlarımıza ucuza kiralayacağız. İstanbul’un kaynağını, İstanbul’a harcayacağız. İstanbul’un hakkını, İstanbul’a teslim edeceğiz. İşte o 650 bin yuvayı da bu kaynaklarla, bu imkanlarla, bu inançla, milletimizin bu güveniyle yapacağız.” diye konuştu.

Bakanlığı döneminde yaptıklarını hatırlatan Kurum, konuşmasına “Ben Çevre Şehircilik Bakanlığı görevi yürütürken 81 ile gittim. 81 ilde nerede bir afet olsa orada arkadaşlarımızla birlikte bir mücadele yaptık. 5 yılda 365 bin yuvamızın yapımını başlattık. Elazığ’da, Malatya’da, İzmir’de deprem oldu, Kastamonu’da, Rize’de, Bartın’da, Giresun’da seller oldu, Antalya Manavgat’ta yangınlar oldu gittik söz verdik ve 46 bin afet konutumuzu yaptık. İstanbul’umuzda bu süreçte 80 bin konutun yapımını TOKİ ile başlattık. Yine İstanbul’da 173 bin konutu dönüştürdük. İşte bu anlayışla, muhalefet ne derse desin, yarı zamanlı belediye başkanlığı yapan ve arada bir İstanbul’a uğrayan bu zat ne söylerse söylesin, hangi yalanları, hangi yalan siyaseti yaparsa yapsın, biz 1 Nisan sabahı milletimizle el ele vereceğiz, geçmişte nasıl yaptıysak 650 bin konutumuzu İstanbullu kardeşlerimizle birlikte yapacağız.” sözleriyle devam etti.

“Bu seçimde herhangi bir adaya veya partiye değil kendi geleceğimize oy vereceğiz”

İstanbulluların bu seçimde kendi geleceklerine oy vereceğine dikkat çeken Kurum, “Bu işin partisi, siyaseti veya ideolojisi yoktur. Bu seçimde herhangi bir adaya veya partiye değil kendi hayatımıza, kendi geleceğimize oy vereceğiz; yavrularımızın istikbaline oy vereceğiz. Ben inanıyorum ki, 31 Mart’ta İstanbullular ‘Onlar dün bizim geleceğimizi unuttu, ama ben bugün bu sandıkta onların yaptıklarını unutmayacağım’ diyecektir. ‘Onlar İstanbul’u yavaşlattılar, ama ben durdurmalarına izin vermeyeceğim’ diyecektir. ‘Bir oyum var, o da güvenli yuvalara’ diyecektir. ‘Bir oyum var, o da yeni sosyal konutlara’, ‘Benim oyum yatırıma, benim oyum projeye, benim oyum esere, benim oyum hizmete’ diyecektir.” ifadelerini kullandı.

Kurum, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Ben de İstanbullulara söz veriyorum! İstanbul’un 5 yıldır cefasını birlikte çektik, önümüzdeki 5 yılda ise sefasını birlikte süreceğiz, güzelliklerini birlikte yaşayacağız. İstanbul’umuzun sokaklarında huzur ve güven dolana kadar, deprem riski ortadan kalkana kadar, trafik çilesi bitene kadar bir elimizle yerin üstünde kentsel dönüşüm şantiyelerini yapacağız, diğer elimizle metro şantiyelerinde gece gündüz milletimizle el ele verip çalışacağız. İstanbul’un geleceğini inşa edeceğiz. Bizi hiçbir zaman iftiraların, polemiklerin arkasında görmeyeceksiniz. Biz hep çalışan tarafta olacağız. Eser üreten, hizmet yapan tarafta olacağız.”

“Hizmete devam edeceğiz, yola devam edeceğiz”

Murat Kurum’dan hemen önce kürsüye çıkan AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de, “Murat nedir? İnşa etmek, imar etmek, hizmet etmektir.İmarın en güzel örneklerinden birini bugün Zeytinburnu’muzda yaşıyoruz. Ben başta değerli bakanımız olmak üzere emeği geçen tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Hizmete devam edeceğiz, yola devam edeceğiz. Siz değerli hemşehrilerimizin destekleriyle Türkiye Yüzyılı’nda şehirlerimizin yüzyılı olması noktasındaki yürüyüşümüz durmadan devam edecek.” diye konuştu.

Programın kapanışında kürsüye çıkan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ise, konuşmasında, CHP’li yönetimin “Biz kentsel dönüşüme karşı değiliz, biz rantsal dönüşüme karşıyız.” sözlerini hatırlattı. Özhaseki, tepkisini, “Bugün 7 yerde yıkım, 7 yerde temel atma var. Neredeyse tamamı AK Partili belediyeler, sadece 3 tanesi farklı partiden gözüküyor. Onlar da bizim bakanlığın çalışmaları. Yani İstanbul’daki dönüşümü yaparsa AK Parti yapar, başka hiç kimse yapmaz. Öğrenmişler bir kelam, ‘biz kentsel dönüşüme karşı değiliz biz rantsal dönüşüme karşıyız.’ Valla biz de karşıyız. Kimse rantsal dönüşüm yapmasın. Bu sözü söyleyerek kaçamazsınız. Kentsel dönüşüm yapın, söz verdiğiniz gibi İstanbul’u depreme hazırlayın. İnsan odur ki bıraka bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser. Biz hem genelde hem yerelde buna inandık.” cümleleriyle ifade etti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

E-GAZETE

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
+7
°
C
H: +
L: +
İstanbul
Salı, 23 Mart
7 Günlük Hava Tahmini
Ça Pe Cu Ct Pz Pt
+ + + + +11° +13°
+ + + + + +
İLGİLİ HABERLER